12 August 2009

GMO ja geneetiliselt muundatud toit

Lisaks säilitusainetele ning muule keemiale on oluliseks märksõnaks geneetiliselt muundatud toit - suurim eksperiment, mis inimesed endale on siiani korraldanud.

Mida tähendab GMO ?

GMO ehk geneetiliselt muundatud organism on elusolend (bakter, taim, loom), kelle pärilikkuse ainet (DNA-d) on geenitehnoloogilisi võtteid kasutades kunstlikult muudetud.

Levinumateks geneetiliselt muundatud kultuurideks on soja, mais, puuvill ja raps. Peamiselt kasutatakse geneetiliselt muundatud organisme selleks, et muuta taimi vastuvõtmatuks keemilistele umbrohumürkidele ning kahjuritele.

Üks suurimaid skandaale geneetiliselt muundatud toidu alal oli see, kui selgus, et algselt vaid loomasöödana mõeldud "geneetiliselt putukamürgiga rikastatud" mais suunati tootjate poolt sujuvalt ka toiduainetetööstusesse. Tärklise ja fruktoosisiirupi näol on mais aga esindatud praktiliselt igas valmistoidus !

Lisaks on avastatud, et muudetud geenid "rändavad" ja mõjutavad ka lähedal asuvate teiste taimede geene, need protsessid on aga pöördumatud.

Nii võib näiteks umbrohumürki taluv geen levida GMO-lt umbrohule tavalise risttolmlemise käigus – kui põllukultuur ristub oma looduslike liigikaaslastega või annab hübriide lähedaste liikidega.

Mürgile allumatu umbrohuga ollakse juba praegu üha enam hädas.

Geneetiliselt muundatud toiduainete mõju kohta inimese organismile ja ümbritsevale keskkonnale ei ole tehtud korralikke pikaajalisi katseid ja kõik need toidud peaksid olema alles laboritest ja katsefaasis.


Geneetiliselt muundatud toit Eesti poodides.

Eestis on küll kohustuslik märkida pakendile, kui tegemist on geneetiliselt muundatud tootega, kas seda ka tegelikult tehakse, on küsitav. Lisaks sõdivad väga paljud toiduainefirmad selle vastu.

Kas Sina sooviksid osta toitu, mille pakendil on märge "sisaldab geneetiliselt sisseehitatud putukamürki..."

Suur osa Eestis müüdavatest odavatest toiduõlidest on valmistatud geneetiliselt muundatud sojaubadest (näiteks Baltazar Tradingu toiduõli, Euroshopperi Taimne õli, Perla jne). Ka Aima ja Optima Linja margariinid sisaldavad geneetiliselt muundatud sojaubadest vamistatud õli.

Aastal 2005 tegi Eesti Veterinaar- ja toiduamet ilma "Geneetiliselt muundatud" märketa sojatoitudele proove ja avastas, et 2/3 neist sisaldas tegelikult geneetiliselt muundatud organisme.

Kõige kurvem on aga fakt, et me ei tea, ega saagi teada, kui palju on meie toidulaual ning marketite riiulitel geneetiliselt muundatud toitu, sest mitte ükski seadus ei kohusta tootjaid märkima pakendile seda, kui nende toote valmistamise juures on kasutatud geneetiliselt muundatud tooraineid. Nii on küll näiteks margariini pakil kirjas, et sisaldab toiduõli, kas see on aga puhas või geneetiliselt muundatud, ei ole teada.

Põhimõtteliselt võib geneetiliselt muundatud organisme olla kõikides soja-, maisi ja rapsitoodetes, neid aga kasutatakse sageli vorstides, kastmetes ja paljudes kiirtoitudes. Sojast valmistatud letsitiini kasutatakse sageli ka shokolaadide valmistamisel. Geneetiliselt muundatud organismidest valmistatakse üha enam ka riboflaviini, mida leidub paljudes beebitoitudes, hommikusöögihelvestes ning karastusjookides.

Kurb tõsisasi on ka see, et kindel ei saa olla isegi Eestis valmistatud toiduainete osas, kuna üha enam kasutavad ka Eesti toiduainetootjad kohaliku tooraine asemel odavat sissetoodud toorainet ning silt "Valmistatud Eestis", ei anna enam garantiid, et tegemist on tõesti puhta ning Eesti oma tootega, mis ei sislada geneetiliselt muundatud organisme.

Geneetiliselt muundatud organisme sisaldavad tooted Eestis :


Õlid :

Margariinid :


Allikas :

*"Roheliseks kasvamine"

* GMO baba Eesti

No comments: